• Deň zdravej výživy a jesenných plodov  Zeme

I v našej škole sme  29.10.2014 venovali jeden deň téme zdravej výživy a jesenným plodom Zeme, ktorých kráľom sa stalo jablko. Žiaci deviatych ročníkov pod vedením pedagógov pripravili pre mladších spolužiakov množstvo pútavých  aktivít, zdravých jedál a nádherných jesenných dekorácií. Tento deň sa niesol v duchu zdravej výživy a zdravého životného štýlu, ktoré sú podmienkou dlhého a aktívneho života. Mnoho našich spolužiakov žiaľ význam zdravej výživy  a fyzickej aktivity podceňuje a neuvedomujú si jej dôležitosť.

Deviataci mali pre mladších spolužiakov pripravené viaceré stanovištia, na ktorých ich čakalo mnoho súťaží, informácií a dobrôt. V školskej telocvični si mohli prvostupniari zasúťažiť v športovo –vedomostných aktivitách. Nalepovali jablká na strom, súperili v prekážkovom behu a presnosti hodu, skladali pexeso, vešali jablká na rebriny a skladali jablká. Veľmi ich zaujala súťaž v pomalom jedení, pri ktorej sa dozvedeli, ako veľmi dôležité je jesť pomaly a potravu dôkladne požuť. Často jedávame v chvate, čo môže mať negatívny dopad na naše zdravie.

„An Apple a daykeepsthedostoraway.“ Alebo jablko denne! Asi málokto vie, že pravlasťou nášho najobľúbenejšieho ovocia – jablka je juhozápad Číny. O tom aké je pre náš organizmus dôležité, vypovedá i to, že sa stalo symbolom boja proti rakovine.  Jablko patrí aj medzi najzdravšie druhy ovocia. Povzbudzuje nervový systém, obsahuje vitamíny, minerály, má protizápalové, mikrobiotické, krvotvorné a antioxidačné účinky. V učebni chémie si žiaci mohli vyskúšať a pozrieť viacero pokusov s týmto obľúbeným ovocím.  Jablko sa na chvíľu stalo objektom bádania a výskumu. Pre maškrtníkov boli otvorené triedy plné jablkových dobrôt a zdravého občerstvenia. Kto z detí by nepoznal jablkové koláče, jablkovú štrúdľu, kompót z jabĺk či jablkové pyré – detskú presnú dávku, ktorú sme ako deti jedávali. Deviataci jablkovými dobrotami potešili všetkých spolužiakov. Aby im ešte lepšie chutilo, spríjemnili im triedy jesennými dekoráciami.  Asi každý sa pristavil pri potravinovej pyramíde a okom preletel z čoho bolo postavená.

K zdravému životnému štýlu nepatrí len zdravá výživa a aktívny pohyb, ale i vyhýbanie sa škodlivým látkam. V učebni biológie sa preto žiaci školy mohli dozvedieť zaujímavé informácie o fajčení a jeho škodlivom dopade na organizmus človeka. Nefajčiť sa dnes stáva symbolom moderného človeka a i mnohé zákazy obmedzujú fajčenie na verejných miestach či miestach kde sa pohybujú deti.

Spolu s deviatakmi, ktorí sa aktívne zapojili do prípravy a realizácie Dňa zdravej výživy a jesenných plodov Zeme pod vedením pedagógov školy, verím, že tento deň bude pre našich spolužiakov výzvou k tomu, že sa rozhodnú zdravšie stravovať, viac aktívne pohybovať a budú upevňovať svoje zdravie.

Tamara Bélová, žiačka IX.B