• Poznávame svoje mesto

• V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva sme sa v sobotu 13. septembra vybrali po „stopách Márie Terézie“, teda po vybraných kultúrnych a historických pamiatkach nášho mesta. Záujemcovia o bližšie spoznanie týchto miest boli najmä žiaci navštevujúci  historický a geografický krúžok, sprevádzali ich p. učiteľky Barančicová,  Kondeková a Hricová. Z ponuky dostupných pamätihodností sme sa zamerali najprv na sakrálne pamiatky – Kostol sv. Martina a Kostol Božského srdca. Vypočuli sme si výklady sprievodcov, ktoré občas p. učiteľka  Barančicová doplnila o ďalšie informácie z našich regionálnych dejín. Od nej sme sa dozvedeli aj niektoré zaujímavosti o Loretánskej kaplnke a Kaplnke sv. Floriána, ktoré však pre verejnosť neboli otvorené, prezerali sme si ich len zvonka. To sme ešte netušili, aké nečakané prekvapenie nás čaká. Za cintorínom smerom k sýpke sme sa totiž zastavili pri budovanom pravoslávnom chráme, v ktorom sa práve nachádzal správca miestnej pravoslávnej cirkevnej obce jerej Jakub Jacečko. Nesmelo sme ho požiadali o pár slov k tejto stavbe a pán Jacečko nám ochotne venoval improvizovaný výklad týkajúci sa pravoslávneho náboženstva,  architektúry,  symboliky. Navyše nás zaviedol do Kaplnky sv. Floriána (dočasné miesto pravoslávnych bohoslužieb), ukázal  liturgické knihy písané cyrilikou, pôsobivé ikony a na záver nám aj zaspieval Kyrie eleison (Gospodi pomiluj). Bol to úžasný zážitok. Naše ďalšie kroky smerovali okolo starého židovského cintorína smerom k impozantnej industriálnej pamiatke – barokovej sýpke. Posledným zastavením bol Evanjelický kostol. Naša exkurzia prispela k lepšiemu spoznaniu Holíča, uvedomeniu si jeho kultúrnej a  náboženskej rozmanitosti v minulosti i faktu, v akom v multikultúrnom meste aj dnes žijeme. Treba ho len spoznať.