•  

          AKO VYBRAŤ PRE DIEŤA STREDNÚ ŠKOLU?

          1. Na prvom mieste by mal rodič zohľadniť záujem svojho dieťaťa. Výber školy by mal zodpovedať schopnostiam, zručnostiam a osobnosti žiaka. O šanciach žiaka uplatniť sa na niektorom z typov stredných škôl vypovedajú aj jeho výsledky v celoslovenskom testovaní žiakov deviatych ročníkov ZŠ. Tie riaditelia stredných škôl pri prijímacom konaní zohľadňujú.

          2. Je dobré, ak má rodič prehľad o všetkých stredných školách v regióne, ktoré pripadajú do úvahy. Prakticky všetky stredné školy už v súčasnosti majú aj internetovú stránku. Užitočné je aj navštíviť spolu s dieťaťom vybranú školu počas dňa otvorených dverí.

          3. V prípade, že sa predstavy rodiča a dieťaťa sa líšia, je vhodné navštíviť výchovného poradcu na príslušnej základnej škole. Ten vie poradiť, ktorá zo zvažovaných škôl je pre žiaka vhodnejšia. Ak má rodič alebo žiak naďalej pochybnosti, majú možnosť navštíviť CPaP. Tam sa im venujú odborníci z psychológie i pedagogiky.

          4. Návšteva CPaP je žiaduca najmä v prípadoch, že dieťa má nejaké problémy:

          a) zdravotné – pri niektorých odboroch sa zohľadňuje aj zdravotná spôsobilosť žiaka. Napríklad pre dieťa trpiace kožnými chorobami nie sú veľmi vhodnou voľbou potravinárske odbory. Rodičovi nemá nikto právo zakázať podať si prihlášky podľa vlastného výberu, lekár však môže riaditeľovi školy neodporučiť žiaka kvôli zdravotným dôvodom,

          b) poruchy učenia – niektoré typy škôl nie sú vhodné pre dysgrafikov, iné pre dyslektikov, ďalšie pre deti trpiace dyskalkúliou. Pre dieťa trpiace poruchami čítania nie je veľmi vhodnou voľbou napríklad škola knihovníckych a informačných štúdií.

          c) ďalšími problémami môže byť nesúlad medzi schopnosťami, záujmami a možnosťami dieťaťa, otázka motivácie žiaka k štúdiu, zhoršenie prospechu celkové alebo len z určitých predmetov apod.

          5. Často prehliadanou informáciou pri výbere školy je uplatniteľnosť na trhu  práce. Absolventi viacerých učebných odborov sú na trhu veľmi žiadaní, záujem o štúdium je však minimálny. Naopak mnohé školy, rodičmi žiadané, už trh svojimi absolventmi naplnili a tí mnohokrát zostávajú bez práce. Údaje o uplatnení sa na trhu práce majú k dispozícii samosprávne kraje ako zriaďovatelia väčšiny stredných škôl.

          6. Dôležitými informáciami pri zvažovaní školy je plánovaný počet prijatých a počet hlásiacich sa žiakov. Sú dostupné na internetových stránkach školských výpočtových stredísk podľa regiónov. Taktiež sú tam priebežne aktualizované informácie o záujmoch na SŠ, možnostiach štúdia podľa odborov a škôl, ako aj kritériá prijímania na stredné školy a ďalšie informácie z tejto oblasti.

          7. Riaditeľ strednej školy pri rozhodovaní o prijatí prihliada na skutočnosť, že uchádzač je úspešným riešiteľom predmetovej olympiády alebo víťazom súťaže, ktorá súvisí so zvoleným odborom štúdia a taktiež prihliada na výsledky dosiahnuté v Celoslovenskom testovaní žiakov 9. ročníkov základných škôl (s výnimkou škôl, kde sa vyžaduje talentová skúška).

          8. Riaditeľom gymnázií so štvorročným, päťročným alebo osemročným vzdelávacím programom sa umožňuje zaradiť do podmienok prijímacieho konania prijatie uchádzača bez prijímacej skúšky, ak uchádzač v externom testovaní dosiahol úspešnosť najmenej 90% v každom vyučovacom predmete samostatne.

          Riaditeľom stredných škôl, v ktorých sa získava úplné stredné odborné vzdelanie, novela školského zákona umožňuje zaradiť do podmienok prijímacieho konania prijatie uchádzača bez prijímacej skúšky, ak uchádzač v externom testovaní dosiahol úspešnosť najmenej 80% v každom vyučovacom predmete samostatne.

          Kto môže ísť na strednú školu a kam?

          • Žiaci 8. ročníka základnej školy môžu po jeho ukončení pokračovať na bilingválnych gymnáziách v päťročnom štúdiu alebo na bilingválnych obchodných akadémiách s rovnakou dĺžkou štúdia.
          • Súčasní piataci si môžu podať prihlášku do osemročného vzdelávacieho programu študijného odboru na gymnáziu. Prijatí nastúpia len do ich prvých ročníkov.
          • Deviataci si posielajú prihlášky buď na gymnáziá, stredné odborné školy alebo konzervatóriá

           

          Postup pri podávaní prihlášky:

          1.Zákonný zástupca žiaka podáva prihlášku riaditeľovi ZŠ, ktorú žiak navštevuje.

          2. Uchádzač alebo zákonný zástupca maloletého uchádzača môže podať jednu prihlášku na vzdelávanie na dve stredné školy alebo na dva odbory vzdelávania tej istej strednej školy.

          Zákonný zástupca vypĺňa len jednu prihlášku na vzdelávanie, na ktorej uvedie v poradí podľa záujmu

          - najviac dva netalentové odbory,

          - najviac dva talentové odbory

           

           3. Prihlášku vyplňuje zákonný zástupca a  výchovný poradca kontroluje údaje  ZZ a  potvrdzuje hodnotenie. Úlohou rodiča je všetky údaje na prihláške dôkladne skontrolovať.

          4. Za správnosť údajov uvedených na prihláške ručí svojím podpisom zákonný zástupca žiaka.

          5. K prihláške je možné priložiť kópiu dokladu o úspešnom umiestnení v predmetovej olympiáde alebo v súťaži, ktorá súvisí s odborom, o štúdium ktorého sa žiak uchádza.

          6. Prihlášky na stredné školy odosiela základná škola.

          7. Povinnosťou zákonného zástupcu je zaslať aj potvrdenie o nenastúpení na štúdium na všetky stredné školy, na ktoré bol uchádzač prijatý a nechce na týchto školách nastúpiť na štúdium. V prípade, že si zákonný zástupca nesplní túto povinnosť a nezašle včas a riadne podané potvrdenie o nenastúpení na štúdium na príslušnej strednej škole, rozhodnutie o prijatí žiaka na príslušnú strednú školu stráca platnosť.


          Informácie o stredných školách sú umiestnené na nástenke na prízemí- hlavná budova ZŠ

          Informácie súvisiace s výberom SŠ získate taktiež na internetovej stránke:

          www.stredneskoly.eu

          www.strednaskola.sk

          www.stredniskoly.cz

          www.svspn.sk

          www.svsmi.sk